Skip to main content

Filistin- İsrail sorununa çözüm iddiasıyla Amerika Birleşik Devletleri tarafından ortaya atılan ve İsrail’in Filistin topraklarını işgalini meşrulaştıran sözde barış planını kınıyoruz.

ABD’nin Ortadoğu Barış Planı adı verdiği ancak tamamen İsrail Yönetimi’nin çıkarlarına yönelik yanlı yaklaşımı sorunu çözmekten ziyade daha da derinleştirecektir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda reddedilmesine rağmen ABD’nin Kudüs’ü İsrail Yönetimi’nin başkenti olarak tanıyor olması, sözde barış planı açıklamasında sadece İsrail Başbakanı’nın ABD Başkanı’nın yanında bulunması Filistin’de yaşanan insanlık dramlarına ve işgale apaçık destek vermektir.

Unutulmamalıdır ki, Müslümanların ilk Kıblesi ve peygamberler diyarı olma özelliğiyle Kudüs, asla “oldu bitti”lere bırakılacak bir şehir değildir, olmayacaktır. Kudüs ve Filistin toprakları kâğıt üzerinde paylaştırılamaz. Filistinli Müslüman ve Hristiyan halkın sayısı kimseyi yanıltmamalıdır.

Soruna köklü çözüm isteniyorsa, İsrail’in derhal işgal ettiği topraklardan ve Mescid-i Aksa’dan çıkması iyi bir başlangıç olacaktır.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Senatosu olarak Filistinlilerle dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyor,  ABD-İsrail yönetimlerini kınıyor, Birleşmiş Milletler öncülüğünde bölgede bir çözüm oluşturulması hususunu vurguluyoruz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi  Senatosu