Ana içeriğe atla

Sakarya Sinerji Grubu Toplantısında konuşan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, meslek yüksekokullarının müfredatlarında düzenleme yapacaklarını belirterek, “Meslek Yüksekokullarımızla ara eleman ya da nitelikli insan kaynağını güçlendirmiş olacağız” dedi.

Sakarya Sinerji Grubu toplantısı Sakarya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Maltepe Park’ta gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar, İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

“2020 Sakarya’da Hizmetlerin Yılı Olacak”

Sakarya’da ortak aklın hâkim olduğunu ve şehri geleceğe hazırlamak için gayretle çalıştıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “İhtiyaç ve taleplere yönelik adımlar atıyor, sık sık şehrimizin kurum ve kuruluşlarıyla istişarelerde bulunuyoruz. Çok şükür cadde ve sokak yenileme çalışmalarımızı tamamladık, tamamlıyoruz. Sakarya için 54 farklı projemiz var. Bilindiği gibi Nostaljik Tramvay’ı kısa süre içerisinde kamuoyuna açıklayacağız. SGK kavşağında yaşanan trafik yoğunluğunu tamamen ortadan kaldıracak bir üstgeçit yapacağız. Son aşamaya geldik. 24 derslikli 2 yeni okul için de temel işlemlerini kısa süre içerisinde atacağız. Akçay Barajı’nda su tutmaya başladık ve inşallah yaz aylarında şehrimize su verecek duruma gelecek. İnşallah 2020 Sakarya’da hizmetlerin yılı olacak” dedi.

“İş İstihdamı Katkısı”

Nitelikli insanın çalışma şartlarıyla ilgili bir iyileştirmenin olmazsa olmaz olduğunu dile getiren SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık,  “Örnek olsun diye söylüyorum Toyota bize mekatronikçi ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Bizde Arifiye’de Mekatronik bölümünü açalım dedik. YÖK’e gönderiyoruz. YÖK ise mezun ettiğiniz öğrencilerinizin işe gireceğine dair belge alın ki bizde bölümü açalım diyor. Öğrenciyi çekebilmek için ya iş garantisi ya da burs desteği vermemiz lazım. Bölümleri oluştururken de bu yönde bir çalışma yapmamız gerekiyor. Yeni bir müfredat çalışmamız var. Özellikle Meslek Yüksek Okullarımıza meslek lisesinden gelen ile düz liseden gelen öğrencilerimizin müfredatını ayırmak istiyoruz. Mesleği bilerek gelen öğrenciye yeni bilgiler vermek, düz liseden gelenleri ise 2 sene içerisinde istenilen seviyeye çıkartmak hedefindeyiz. İnşallah böylelikle özellikle Meslek Yüksek Okullarımızla ara eleman ya da nitelikli insan kaynağını güçlendirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“SAÜ Desteğe Hazır”

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Toplantımızın hayırlı olmasını diliyor, şehrimiz için faydalı olacağını düşünüyorum. İstihdam noktasında çeşitli istişareler yaptık. Ancak bu konu değerlendirilirken desteklere de çok ihtiyaç olduğunu unutmamız gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, SATSO’nun ve diğer tüm kuruluşlarımızın önemli çalışmaları var. Her çalışmada üzerimize düşenleri konuşmak, yeni bir sinerji oluşturmak gerektiği kanaatindeyim” dedi.

“Nitelikli İnsan Kaynağı”

Programda konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya, her zaman üreterek büyüyen bir şehir olmuştur. Büyüme parametrelerinin en önemli noktasında da insan kaynağı yatıyor. Nitelikli eleman yetiştirme noktasında şehir olarak bir farkındalık oluşturmanın çok faydalı olabileceği kanaatindeyim. Çünkü ilerleyen yıllarda nitelikli insan konusunda problemler yaşayabiliriz. Hep birlikte bir çalışma yürütmeli, konuya ilişkin çözüm önerileri geliştirmeliyiz” dedi.